Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz nedir, nasıl etki gösterir?

Yağ dokusunun kontrollü parçalanmasını (programlı hüce ölümü) sağlayan  iğneli ya da diğer cerrahi yöntemler gibi girişimsel olmayan ve çevredeki diğer dokulara zarar vermeyen bölgesel incelme yöntemidir. Yağ hücreleri yapıları gereği diğer dokular kadar soğuk etkiye dayanıklı değillerdir. Yapılan bir çok çalışmada da gösterildiği üzere soğuğa maruz kalan yağ hücreleri, hücre yapıları bozulması sebebiyle yaklaşık 2-3 ay içerisinde apopitoz denilen programlı hücre ölümü evresine geçerek, vücut tarafından lenf ve idrar dolaşımı yolu ile atılırlar.

Yağ hücrelerine ne olur?

Soğutma işlemine maruz kalan ve donan yağ hücreleri yapıları bozulduğu için programlı hücre ölümü olan apopitoz durumuna geçerler. Programlı hücre ölümünün anlamı; vücut için gereksiz olduğunu düşündüğü yağ hücrelerinin belirli bir sıra ile yok olmasıdır. Bunun sonucu olarak yağ tabakasında bir azalma meydana gelmektedir. Yani yağ hücreleri tıpkı tüketilen yağlı gıdalarda olduğu gibi benzer, doğal metabolik süreçler yoluyla vücuttan atılırlar.

Soğuk Lipoliz kimler için uygundur?

Soğuk lipoliz hedeflenen bölgesel alanlarda yağ eritme için etkili bir yöntemdir. Bilinmelidir ki Soğuk lipoliz işleminin tek başına kilo verdirmek gibi bir özelliği yoktur. Soğuk lipoliz işleminin birincil amacı hiçbir zaman için, tartıda kilo kaybı da değildir. Egzersiz veya diyet ile erimeyen bölgelerdeki fazlalıklar için ideal bir bölgesel incelme yöntemidir. Obez veya normal kilosunun çok üstünde olanlar ve bu sebeple kilo vermek isteyenler için uygun değildir. Belli alanlardaki inatçı yağlar, spor, diyet ve egzersiz yapılmasına rağmen bir türlü gitmeyen yağ fazlalıkları bulunan danışanlarımız, en yüksek etkiyi en hızlı şekilde alabilen danışanlarımızdır. Tartı ile derdiniz yok fakat vücudunuzda görsel olarak rahatsız olduğunuz ve fazlalık olduğunu düşündüğünüz bölgeleriniz var ise Soğuk Lipoliz tek başına bile sizin için en etkili yöntem olacaktır. Fakat kişiye özel olarak hazırladığımız diğer incelme paket programlarımızla birlikte kombin yapıldığında kilo kaybı için de destekleyici olarak kullanılabilir. Kombin incelme programlarımız için uzmanlarımıza danışmanız yeterli olacaktır.

Soğuk Lipoliz 'in avantajları nelerdir?

Soğuk lipoliz işleminin Non-invaziv (girişimsel olmayan) bir yöntem olarak diğer bölgesel incelme tekniklerine göre birçok avantajı vardır, Bunlar ;

Dramatik ve kalıcı sonuçlar,
İyileşme süresi gerektirmemesi,
Acısız olması ve anestezi  gerektirmemesi,
Güvenli ve doğal sonuçların elde edilmesi,
Diyet ve egzersiz gereksinimi olmadan da sonuç verebilmesi (fakat diyet ve egzersizle desteklendiğinde çok daha etkin sonuçlar alınmaktadır)
Son teknoloji olması,
Etinliğinin klinik çalışmalarla kanıtlanmış olması,
Herhangi bir yan etkisinin olmaması,
Tek bir uygulamadan sonra bile % 26 oranına varan yağ tabakasında azalma gözlenmesi,
Etkin ve kalıcı sonuçlar alınabilmesi

Aynı bölgeye 1 ay ara ile birden fazla seans da uygulanabilmesi,
%100'e yakın müşteri memnuniyeti gibi pek çok konu sıralanabilir.

İşlem nasıl uygulanır?

İşlemin uygulanacağı alanlar uzmanlarımız tarafından belirlendikten sonra, bölge; cihazda bulunan başlık sayesinde vakumlanır ve -10 dereceye kadar soğutulur. Soğuğa maruz kalan yağ hücreleri belli bir sıra ile ölüm sürecine geçerler. Ölmüş yağ hücreleri vücut tarafından algılanır ve tıpkı tükettiğimiz yağlı gıdalarda olduğu gibi metabolik bir süreçle vücuttan atılırlar.  Böylece daha doğal ve daha sıkılaşmış bir görünüm elde edilir.

Toplam işlem süresi ne kadardır?

Soğuk lipoliz işlemi; hedef alanların boyutuna bağlı olarak her alan için ortalama 40dk. ya da daha fazla zaman gerektirebilir.

Sonuçlar ne zaman farkedilmeye başlanır?

Soğuk lipoliz işleminin etkileri; kimi danışanlarımızda işlemden hemen sonra bile hafifçe gözlemlenebilirken, genellikle 3. haftadan itibaren fakedilmeye başlanır ve tam etkinlik kişinin metabolik hızına da bağlı olarak değişmekle birlikte 3 ayda maksimum seviyeye ulaşır ve 6-12 ay gibi uzun bir süre yavaşça devam eder.  Soğuk lipoliz işleminin etkinliği konusunda uluslararası bir çok klinik çalışma vardır, kalıcılık konusunda ise en az liposuction (yağ aldırma ameliyatı) kadar etkilidir. Bugüne kadar uyguladığımız soğuk lipoliz işlemleri arasında; danışanlarımızın 5 ile 14cm e kadar incelmelere ulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Herhangi bir riski var mıdır?

Soğuk lipoliz cerrahi olmayan bir yöntem olması sebebiyle diğer yağ çıkarma işlemlerine oranla tamamen güvenli bir işlem olarak kabul edilmektedir. İşlem uygulanan alanlarda ciltte kırmızılık (eritemli) alanlar gözlemlenebilir, nadiren de olsa bazı bünyelerde hafif morarmalar oluşabilir, yine aynı alanlarda geçici hissizlik oluşabilir fakat bu yan etkilerin hiç biri kalıcı değildir ve sosyal yaşantınızı hiçbir şekilde etkilemez. Genellikle ilk iki saat içinde tamamen ortadan kalkmakla birlikte nadiren de olsa bazı kişilerde 1-8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Soğuk Lipoliz kimlere uygulanamaz?

Bozulmuş karaciğer fonksiyonları olanlar,
Raynaud sendromu olanlar,
Ürtiker (kurdeşen) hastaları,
Kriyoglobülinemi (çözünmeyen-eriyemeyen beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyesi) hastaları,
Düşük kan protein düzeyleri (hipoproteinemi) olanlar,
Paroksismal soğuk hemoglobinurisi  (Kan hücrelerinde soğuk reaksiyonu-immünoglobülin hastalığı) hastaları,
Ciddi donma öyküsü olan kişiler,
Ciddi diyabet hastaları,
Gebelik, emzirme dönemlerinde bulunanlar,
Uygulama alanında tahriş ve ya herhangi bir cilt hastalığı olanlar,

Ve 18 yaşın altındaki kişilere soğuk lipoliz işlemi uygulanmaz.

Yukarıda yazan sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, soğuk lipoliz işlemi sizin için asla uygun olmayacaktır. Durumu uzmanlarımıza mutlaka bildirmeniz ve bölgesel incelme için soğuk lipoliz dışındaki diğer işlemlerimize yönelmeniz gerekmektedir. 

İşlem sonrasında neler yaşanır, nelere dikkat etmek gerekir?

Soğuk lipoliz uygulaması cerrahi bir yöntem olmadığından dolayı, işlem sonrasında iyileşme süreci yoktur ve danışanlar hemen günlük hayatlarına devam edebilirler. Tedavi alanlarında bir kaç gün içerisinde kaybolan kırmızılıklar, nadiren morarmalar ve hissizlik meydana gelebilir. Soğuk etkisiyle his azalması ya da hissizlik ise (her kişide görülmez) 1-8 hafta içerisinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli durum; sonraki süreçte bol su içilmesidir. Günlük 3 litreyi aşmamak şartıyla en az 12-14 bardak su içilmelidir. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için, süreç içerisinde yağ atılımını da hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Süreci daha da hızlandırmak veya destek olmak isteyen danışanlarımız gerekirse G5 masajı, lenf drenaj, ozon sauna, kavitasyon gibi diğer bölgesel incelme uygulamalarımızdan faydalanabilir. Süreç boyunca en iyi etkiyi sağlayabilmek için yağlı gıdalardan uzak durulmalı ve gün içerisinde yapılabilecek egzersizlerle desteklenmelidir.

İşlem sırasında ağrı hissedilir mi?

Cerrahi olmayan soğuk lipoliz uygulaması anestezi ya da ağrı kesici gerektirmemektedir. Aynı zamanda işlem sonrasında hiç bir iyileşme süresi de yoktur. Danışanlar işlem süresi boyunca kitap okuyabilir, telefon görüşmesi yapabilir veya internet kullanabilirler :)

İşlem sonrasında etki ne kadar devam eder?

Yapılan klinik çalışmalarda etkinliğin 3. haftada başladığı ve 3. ay sonuna kadar hızla devam ettiği kanıtlanmıştır. Bazı yayınlarda etkinlğin 6-12 aya kadar devam ettiği bildirilmektedir. Bununla birlikte düzensiz yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları işlem uygulanan bölgede çok zor da olsa tekrar yağlanmaya sebep olabilmektedir. Bu sebeple beklenen en iyi etkiyi alabilmek ve sonuçları en net şekilde gözlemleyebilmek için, süreç boyunca düzenli yaşam şekline geçilmeli, su tüketimini arttırmalı, egzersiz yapma imkanı yoksa bile kilo almamaya mutlaka özen gösterilmelidir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek