PRP (PLATELET RICH PLASMA)

PRP (PLATELET RICH PLASMA)

PRP (PLATELET RICH PLASMA)

PRP (PLATELET RICH PLASMA) NEDIR ? 

Platelet kelimesi kanımızda bulunan trombosit hücreleri ile eş anlamlıdır. Platelet rich plasma (PRP) ise platelet açısından zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir. Plateletler büyüme faktörü adı verilen ve damar içini döşeyen hücrelerden, bağ dokusu elemanlarına kadar tüm dokuların yenilenmesini sağlayan maddeler içerirler. Bu özellikleriyle daha önce sıklıkla ortopedi branşında kullanılmış olan PRP ciltte sağladığı yenilenme etkisinin keşfedilmesiyle kozmetik olarak kullanıma başlanmıştır.

PRP NASIL HAZIRLANIR ?

PRP hazırlanmasında özel kitler kullanılır. Bu kitlerin içinde plateletten zenginleştirilmiş plazmayı ayrıştırmaya yarayan maddeler bulunur. Kişinin az miktarda kanı alındıktan sonra birtakım santrifüj işlemlerinden geçirilir ve tüpün içerisinde plateletten zengin plazma kısmı ayrı bir tabaka halinde ortaya çıkar. Bu plazma tabakası enjektör ile alınır ve PRP kullanıma hazır hale getirilir.

PRP NASIL UYGULANIR VE NE FAYDA SAĞLAR ?

PRP ince iğnelerle çok sayıda küçük enjeksiyonlar yapılarak uygulanır. Dermaroller adı verilen özel aletler de PRP uygulamasında kullanılabilir.

PRP’nin direkt olarak etki mekanizması cilt rejenerasyonudur. Ciltteki kollajen miktarını artırarak cildin sıkılaşmasını ve hafif kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda ciltteki güneş lekelerinin azalmasını ve cildin daha homojen, daha parlak ve sağlıklı bir görünüm almasını sağlar.

İlk uygulamayı takiben birkaç gün içerisinde ciltte parlak, homojen bir görüntü oluşur. Bu etki bir iki hafta içerisinde azalır. Bu nedenle PRP uygulamaları genellikle 3 hafta aralıklarla uygulanan 3 seanstan oluşur. Bu şekilde etki daha uzun süreli olacaktır.

PRP HANGI DURUMLARDA KULLANILABILIR ?

Cilt lekeleri, sivilce izleri, yanık vb travma izleri, hafif düzeydeki kırışıklıklar, iyileşmesi güç yaralar başlıca kullanım alanlarıdır.

SAÇ IÇIN PRP

PRP’nin saç köklerini güçlendirmedeki etkisi uzun süredir bilinmektedir. Hafif derecede dökülmekte olan saçlarda köklerin güçlenmesini sağlayarak dökülmeyi azaltır. Bununla beraber saç ekimi sonrası da güçlendirme amacıyla ek tedavi olarak uygulanabilir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek