Lazerle Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme


LAZERLE HER DÖVME SİLİNEBİLİR Mİ?

Dövme silme işleminin başarısı; dövmenin ve cildin rengine, kullanılan boyaların cinsine, dövmenin derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline ve dövmenin yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.


DÖVME VE CİLT RENGİNİN DÖVME SİLME İŞLEMİNE ETKİSİ

Maalesef ki siyah renkteki bir dövme daha kolay silinirken, sarı renkteki bir dövmenin silinmesi son derece zordur. En iyi sonuç açık tene sahip kişilerin koyu renkteki dövmelerinde elde edilir.

KULLANILAN BOYALARIN DÖVME SİLME İŞLEMİYLE ETKİLEŞİMİ

Dövmede kullanılan boyaların kalitesi de sonucu etkilemektedir. Piyasa da kullanılan çok farklı boyalar bulunması sebebiyle burada herhangi bir sınıflandırma yapmak imkansızdır. Dolayısıyla vücudun daha kolay dışarı atabileceği boyalar daha kolay çözünen boyalardır.

DÖVMENİN DÖVME SİLME  İŞLEMİYLE ETKİLEŞİMİ

Dövmenin kötü uygulanması lazer ışınlarının bazı pigmentleri algılamasını zorlaştırır. Dövmede kullanılan boyanın yoğunluğu lazer işleminin ardından boyanın vücuttan atılmasını zorlaştırır.

DÖVME SİLME HER KİŞİYE VE HER BÖLGEYE UYGULANIR MI?

 

Uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbir amaçlı olarak işlemden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde (lazer ışınları aynı zamanda kıl köklerini uyarabilir),
Hepatit-B hastalarında,
Hamilelerde,
Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde,
Skar ve açık yaralar üzerine,
Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,
Et beni üzerine,
Burun ve kulak içlerine,
Göz ve kirpik çevresine 
gibi durumlarda asla uygulanmaması gerekir.

DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİYOR MU?

Hayır dövmenin etkilerini 100% oranında olmasa da ortalama %90 başarı elde edilebilir. Siyah renkli dövmelerde başarı hemen hemen %100 dür. Bazı durumlarda kişi dövmenin silinmesinden ziyade algılanamayacak kadar azalmasını istemektedir.

DÖVME SİLDİRME TEDAVİ SÜRECİ

Dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi şeklinde 3 ayrı bölüme ayırabiliriz. Öncelikle lazer işlemiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge işlem sonrasında yara halini alır. 3, 5 gün içerisinde cilt üzerinde bir kabuk oluşur ve 2, 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. 

DÖVME SİLDİRME SEANS SAYISI

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalar da bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 1 veya 2 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SÜRESİ VE SEANS ARALIKLARI

Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler de olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Seans aralıkları Ortalama 2, 3 ay gibi bir süre olmalıdır.

DÖVME SİLDİRME ÖNCESİ UYARILAR

Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. İşleme en az 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

DÖVME SİLDİRME İŞLEMİ SONRASI UYARILAR
Uygulama sonrası bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı bir gün süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.
Uygulama alanına günlük olarak pansuman yapılmalı ve oluşan kabuklar asla koparılmamalıdır.
Uygulama bölgesi 2, 3 haftalık kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz bırakılmamalı ve solaryumdan uzak durulmalıdır.
Yara iyileşme sürecine girene kadar ağda, epilasyon, peeling vs. gibi başka bir işlem yapılmamalıdır. 

SIK SORULAN SORULAR

Lazerle dövme sildirmenin vücuda bir zararı olur mu? Kansere yol açar mı?
Lazerle dövme sildirme işleminde kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor. Lazerle dövme silmenin zararları veya kansere yol açtığı gibi konularla alakalı olarak henüz her hangi bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.

Lazerle dövme silme ağrılı / acılı bir tedavi midir?
İşlem sırasında duyulan acı / ağrı hastanın kabullenebildiği hafifliktedir. Özellikle dövmenin yapılışı esnasında hissedilen acıyla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır.

Lazerle dövme sildirmenin her hangi bir yan etkisi var mı?
Evet lazerle dövme sildirme işleminin geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Yazın lazerle dövme sildirme işlemi yapılır mı?
Lazerle dövme sildirme işlemi mevsime bağlı olmaksızın her dönemde uygulanabilir. Burada önemli olan tedavi edilen bölgenin güneş ışınlarına direk maruz bırakılmamasıdır.

Solaryum sonrası lazerle dövme silme işlemi yapılır mı?
Solaryum sonrasında lazerle dövme silme işlemi yapılmasını önermiyoruz. Lazer ışınları kontrast bir ortam bulamayacağı için ciltte hiperpigmentasyona ve lekelere sebep olabilir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek