Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

KEPÇE KULAK ESTETIĞI 

KEPÇE KULAK NEDIR ?

Kulak kepçesinin kafa ile olan açısının normalden fazla olmasıdır. Çoğu zaman buna kulak kıkırdaklarındaki katlantıların anormal görünümü de eşlik eder.

KEPÇE KULAK ESTETIĞI KIMLERE VE NE ZAMAN YAPILABILIR ?

Kulak görünümünden memnun olmayan hastalar bu ameliyat için adaydırlar. Eğer mümkünse kulak gelişiminin önemli ölçüde tamamlandığı okul öncesi dönemde (5-6 yaş) yapılması önerilir. Böylelikle çocuğun okul çağında karşılaşabileceği sosyal ve psikolojik travmalardan korunması hedeflenir. Bu yaşlarda yapılmamışsa ileriki yaşlarda da yapılabilir. 

AMELIYAT ÖNCESI

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kulak ameliyatı öncesinde de sigara kullanıcıları en az 2 hafta önceden sigarayı kesmelidir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekimini bilgilendirmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi/değiştirilmesi gerekebilir.


AMELIYAT

Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Çocuklar için çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat kulak arkasından yapılan bir kesiyle gerçekleştirilir. Kulağın karşıdan ve yandan görünümünde herhangi bir iz söz konusu değildir. Ameliyattan birkaç ay sonra kulak arkasındaki iz de oldukça belirsiz bir duruma gelir.

Kulağın kafa ile yaptığı açı çok fazla değilse fakat kulak katlantılarında problem varsa bu durumda iple askılama tekniği kullanılabilir. Bu teknikte herhangi bir kesi söz konusu değildir.


AMELIYAT SONRASI

Hastalar genellikle ameliyat sonrası aynı gün içinde taburcu olurlar. 2. gün kontrol amacıyla pansuman açılır. Kulak kıkırdakları üzerindeki gerginliği azaltmak ve kulakları korumak amacıyla 3 hafta tenisçi bandajı kullanılması önerilir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek