GÖZ KAPAĞI ESTETIĞI

GÖZ KAPAĞI ESTETIĞI

GÖZ KAPAĞI ESTETIĞI

GÖZ KAPAĞI ESTETIĞI 

NEDIR ?

Göz kapaklarında meydana gelen deformasyonları, sarkma ve torbalanmaları gidermeyi hedefleyen bir operasyondur. Genellikle 40 yaşından sonra ihtiyaç duyulmakla birlikte bazı insanlarda yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da ihtiyaç duyulabilmektedir. Üst göz kapağı, üst yüz ve alın ünitesinin bir parçası, alt göz kapağı ise orta yüzün bir parçası ve devamı niteliğindedir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan hastalarda göz kapağı ameliyatları diğer yüz gençleştirme ameliyatları ile kombine edilebilir.

KIMLERE YAPILABILIR ?

Genellikle 40 yaş üstü, üst göz kapağı sarkıklığı ve/veya alt göz kapağında torbalanmalar olan hastalar blefaroplasti için adaydırlar. Görüş alanını daraltan üst göz kapağı sarkıklığı olan hastalara da blefaroplasti uygulanabilir. Yapısal ve genetik nedenlerle daha genç yaşta bu problemlerle karşılaşanlar da ameliyat için adaydırlar.

AMELIYAT ÖNCESI DEĞERLENDIRME

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı bırakmaları önerilir. Hasta, hekimine kullandığı ilaçlarla ilgili bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyat öncesi kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

AMELIYAT

Üst göz kapağı ameliyatında, üst göz kapağı kıvrımından kesi yapılarak, fazla cilt ve fıtıklaşmış fazla yağlar çıkarılır. Alt göz kapağı ameliyatında kirpiklerin hemen altından girilerek torbalanmaya neden olan yağlar çıkarılır. Alt göz kapağı ameliyatında bazı durumlarda kapak içinden kesi yapılabilir. Ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saattir.

AMELIYAT SONRASI

Hastalar ameliyat sonrası aynı gün içinde taburcu edilebilirler veya 1 gün yatış gerekebilir. Göz çevresinde şişlik ve yer yer morluklar olabilir. Bu durum 1 hafta içerisinde sonlanır. Dikişler 5-7. günlerde alınır. Hasta 1 hafta-10 gün sonra sosyal hayatına dönebilir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek