Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Plastik cerrahi nedir? Plastik cerrahi estetik ameliyatlardan mı ibarettir? 

Plastik cerrahinin sadece estetik amaçlı ortaya çıkarıldığını düşünen pek çok kişi, bilgi kirliliğine maruz kalıyor. Bu yanlışı düzeltmek için de ilk olarak plastik cerrahi nedir sorusunun cevaplanması gerekiyor. Plastik cerrahi ile ilgili konu açıldığında ilk olarak akla estetik fiyatları geliyor. Oysaki uzmanlar estetik ameliyatların plastik cerrahinin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu söylüyorlar. İşte plastik cerrahi ve estetik ameliyatlarla ilgili bilinmesi gerekenler...

Ünlü-ünsüz yüzlerce kadın ve erkeğin güzelleşmek için kapısını çaldığı plastik cerrahi hekimleri gerçekte sadece estetikle ilgilenmiyor. Son yıllarda birçok üniversite hastanesinde gerçekleşen kol, bacak ve tam yüz nakilleriyle birçok hastanın hayatında mucizeler de yaratılabildiğine şahit oluyoruz. 

Halk arasında sadece plastik cerrahi olarak bilinen branşın esas ismi “plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi” dir. Doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan sorunları, vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan ameliyat ve girişimlerle düzelterek, kişinin yaşamını fonksiyonel, estetik ve ruhsal açıdan kolaylaştırarak, kişiyi topluma kazandırmaya yönelik tıbbi müdehalelerle ilgilenen dal “plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi” dir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi girişimler isminden de anlaşılacağı üzere temelde iki başlık altında toplanıyor; “Plastik-rekonstrüksiyon” ve “estetik-kozmetik”. Plastik-rekonstrüktif cerrahi; “yeniden yapım ve onarım cerrahisi” olarak da isimlendiriliyor. 

Estetik-Kozmetik ise mevcut olan vücut görünümünü, daha güzel ve estetik ölçüler içinde daha mükemmele yakın hale getirmeyi amaçlayan cerrahi ya da cerrahi dışı girişimleri içeriyor. Bu girişimler rekonstrüktif cerrahi girişimlerin aksine ciddi fonksiyon kaybı ya da görünüm bozukluğu gibi tıbbi durumları olan hasta grubu dışındakilere uygulanıyor. 

Estetik burun cerrahisi (rinoplasti), estetik meme cerrahisi dikleştirme, küçültme ya da büyütme, estetik göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), kepçe kulak düzeltilmesi, yüz gençleştirme girişimleri (yüz germe, alın germe, kaş kaldırma, boyun germe) yaygın olarak uygulanan cerrahi estetik girişimlere örnek olarak verilebilir. Diğer medikal estetik uygulamaları ise branş tarafından yaygın yapılan cerrahi dışı Estetik-Kozmetik işlemlerdir.

REKONSTRÜKSİYON CERRAHİSİ ESTETİKTEN FAZLASINI KAPSIYOR

Bilinenin ya da sanılanın aksine branşın “rekonstrüksiyon” kısmı, estetik ve kozmetik girişimleri kısmından çok daha geniş bir ameliyat yelpazesini kapsıyor. Ancak gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel basında daha çok estetik cerrahi ile ilişkili yayınların yapılması branşın içeriği konusunda toplum algısını etkiliyor. Branş sadece “estetik cerrahi” ile ilişkili uygulamaları yapıyor gibi algılanıyor. Bunun yanında estetik cerrahi konusunda her geçen gün hasta talebi ve bunun sonucunda estetik cerrahi girişimlerinin sayısı da önemli ölçüde artıyor.

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi çok geniş bir hastalık spektrumunu tedavi ediyor. Deri kanserleri, yanık, doğumsal anormallikler, yüz-el şekil ve fonksiyon kayıplarının tedavisi, tüm estetik ve kozmetik girişimler bu branşın sorumluluk alanını kapsıyor. Özetle insan vücudunda kafadaki saçlardan ayaklardaki tırnaklara kadar ortaya çıkan pek çok hastalık ve durum plastik cerrahinin tedavi kapsamına giriyor.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek