AŞIRI KİLO KAYBI SONRASI VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

AŞIRI KİLO KAYBI SONRASI VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

AŞIRI KİLO KAYBI SONRASI VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

AŞIRI KILO KAYBI SONRASI VÜCUT ŞEKILLENDIRME (POSTBARIATRIK CERRAHI) 

NEDIR ?

Günümüzde genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan zayıflatma ameliyatları (bariatrik cerrahi), uygulanan sıkı diyet programları ve sporun yaygınlaşmasıyla beraber aşırı kilo kaybı olan kişilerin sayısında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite, bu zayıflama programları sonucunda meydana gelen vücut deformiteleriyle, üstesinden gelinmesi gereken yeni bir problem daha yaratmaktadır. Zira aşırı kilo kaybı sonrasında meydana gelen vücut deformiteleri giderilmeden beklenen yaşam kalitesi düzeyine ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Postbariatrik cerrahi; aşırı kilo verme sonrası oluşan bu şekil bozukluklarının düzeltilmesini hedefleyen bir dizi ameliyatın genel adıdır. Üst kol, koltuk altı ve göğüs yan duvarlarındaki sarkmalar; memelerde aşırı kilo kaybı sonrası sönme, hacim kaybı ve sarkma; karın ve bel bölgesindeki aşırı sarkıklıklar; sırt bölgesindeki sarkıklıklar; popoda hacim kaybı, sarkma ve düzleşme; uyluk ve kasık bölgelerindeki sarkıklık ve gevşeklikler; yüzde hacim kaybına bağlı sarkmalar bu ameliyatlarla giderilmesi hedeflenen başlıca deformitelerdir.

KIMLERE YAPILABILIR ?

Zayıflatma ameliyatları veya yoğun spor-diyet programları ile hedef kiloya ulaşmış ve en az 6 ay bu kiloda sabit kalmış olan hastalar postbariatrik cerrahi için adaydırlar.

AMELIYAT ÖNCESI 

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi liposuction ameliyatından önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Ameliyat öncesi genellikle hastalara kompresyon çorapları giydirilir.

AMELIYAT

Aşırı kilo kaybı yaşayan kişilerde oluşan vücut deformiteleri genellikle birbirinden farklıdır. Bu nedenle ameliyat planlaması kişiye göre belirlenir. Yukarıda bahsedilen ameliyatların çeşitli kombinasyonları yapılabilir ve genellikle bunların yapılması için birden fazla ameliyat gerekir. Örneğin karın germe ve uyluk ameliyatları genellikle birlikte uygulanmaz ve bunun için iki ayrı ameliyat seansı gerekir. Bu durumda planlamanın hekim tarafından yapılması en doğrusudur.

AMELIYAT SONRASI

Ameliyat sonrası yatış süresi uygulanan ameliyatlara göre değişmekle beraber genellikle 1 veya 2 gündür. Ameliyat sonrasında farklı sürelerde fiziksel aktivite kısıtlamaları ve korse kullanımları gerekebilir. Bu ameliyatların hemen hemen tamamında kalıcı izler oluşacaktır. Ancak bu izler 4-6 ay civarında silikleşecek ve daha kabul edilebilir bir duruma gelecektir. Ayrıca bu ameliyatlarla sağlanacak konfor ve yaşam kalitesi ile kıyaslandığında, oluşacak dikiş izleri oldukça küçük bir problem olarak görülebilir.

×

WHATSAPP DESTEK HATTI
Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz

Whatsapp Destek